You are here
Home > Βενιζέλεια Ιστορικό > Βενιζέλεια 1938

Βενιζέλεια 1938



 

ΠΑΝΣΥΛΛΟΓΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ – Γ΄ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΑ 1938

ΧΑΝΙΑ, ΣΤΑΔΙΟΝ ΧΑΝΙΩΝ (ΕΛΕΝΑΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ) – ΣΑΒ 9 & ΚΥΡ 10 ΙΟΥΛΙΟΥ 1938

 

Το Σαββατοκύριακο 9 & 10 Ιουλίου 1938 τελέσθηκαν στο Στάδιο των Χανίων οι πανσυλλογικοί αγώνες Γ΄Βενιζέλεια οι οποίο από το 1936 θεσπίθηκαν από τον ΣΕΓΑΣ για να τιμήσουν την μνήμη του Εθνάρχου Ελευθερίου Βενιζέλου.

Την οργάνωση και διεξαγωγή των αγώνων είχε ο ΣΕΓΑΣ δια των στα Χανιά μεταβάντων εκπροσώπων του κ.Δ.Καραμπάτη, Ν.Λωραίνη, Β.Περίδη, Αιμ.Ιωνά και Οτ.Σίμτσεκ. Οι αγώνες έτυχαν αξιοσημείωτης ενίσχυσης υλικής και ηθικής από τον Δήμο Χανίων και την Γενική Διοίκηση Κρήτης.

Μετείχαν περί τους 150μ αθλητές και αθλήτριες των κυριοτέρων ελληνικών σωματείων. Για πρώτη φορά στο πρόγραμμα περιελήφθησαν και γυναικεία αγωνίσματα.

Οι αγώνες σημείωσαν πλήρη επιτυχία οργανωτική και αγωνιστική και παραβρέθηκαν σε αυτούς οι παρακάτω : Ο Γενικός Διοικητής Κρήτης Στεφανάκης, ο Δήμαρχος Χανίων Σκουλάς, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κρήτης και οι υπόλοιπες αρχές ενώ αποτέλεσαν συμβολή στην προόδου του Κρητικού Αθλητισμού.

Οι τρεις πρώτοι νικητές:

100μ ΑΝΔΡΩΝ 9 Ιουλ

1. Σακελαρίου Αριστείδης ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟ 11.5
2. Ευθυμίου Εμμανουήλ ΑΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ 11.7
3. Καλοδούκας Σταύρος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 11.8

400μ ΑΝΔΡΩΝ 10 Ιουλ

1. Στρατάκος Στυλιανός ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 52.3
2. Μισαηλίδης Ηλίας ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ 52.5
3. Γλένης Γεώργιος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 53.2

800μ ΑΝΔΡΩΝ 9 Ιουλ

1. Στρατάκος Στυλιανός ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 2.00.4
2. Μοσχούρης Αν. ΑΕΕ ΚΑΪΡΟΥ 2.01.8
3. Βελκόπουλος Σταύρος ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ 2.01.9

1500μ ΑΝΔΡΩΝ 10 Ιουλ

1. Βελκόπουλος Σταύρος ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ 4.12.5
2. Τσουκαλάς Χρύσανθος ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ 4.13.3
3. Αρβανίτης Κωνσταντίνος ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ 4.14.0

5000μ ΑΝΔΡΩΝ 9 Ιουλ

1. Αρβανίτης Κωνσταντίνος ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ 15.52.0
2. Νίτσας Νικόλαος ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 16.03.5
3. Κοσέγκο Γρηγόριος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 16.15.0

ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΑΝΔΡΩΝ (10500μ σε Δημόσιο Δρόμο) 10 Ιουλ

1. Κυριακίδης Στέλιος ΓΣ ΟΛΥΜΠΙΑ 33.29.5
2. Ραγάζος Αθανάσιος ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ 34.07.5
3. Νίτσας Νικόλαος ΕΘΝΙΚΟΣΓΣ 34.27.5

110μ ΜΕΤ ΕΜΠΟΔΙΩΝ ΑΝΔΡΩΝ

1. Οικονόμου Παναγιώτης ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ 17.3
2. Θάνος Γεώργιος ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ 18.0
3. Οικονομίδης Δημήτριος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 18.1

400μ ΜΕΤ ΕΜΠΟΔΙΩΝ ΑΝΔΡΩΝ 9 Ιουλ

1. Σκιαδάς Ιωάννης ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ 58.7
2. Οικονμου Παναγιώτης ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ 60.2
3. Γκίκας Νικόλαος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 60.3

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΑΝΔΡΩΝ 9 Ιουλ

1. Πανταζής Κωνσταντίνος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 1.75
2. Βαλλίδης Κλεάνθης ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠ 1.70
3. Μαρκόπουλος Γεώργιος ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔ. 1.70

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ 10 Ιουλ

1. Θάνος Γεώργιος ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ 3.71
2. Πρωτοψάλτης Κυριάκος ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔ. 3.60
3. Βλασσόπουλος Γεώργιος ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 3.30

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ 10 Ιουλ

1. Πατεράκης Χρήστος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 6.71
2. Παλαμιώτης Ιωάννης ΓΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 6.54
3. Κληνης Αλέξανδρος ΑΕΚ 6.52

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ 10 Ιουλ

1. Στεφανάκης Νικόλαος ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ 13.82
2. Γιαταγάνας Κωνσταντίνος ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 12.47
3. Πατεράκης Χρήστος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 12.35

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ 10 Ιουλ

1. Φλώρος Στυλιανός ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 44.73
2. Τσίτας Αναστάσιος ΑΟ ΠΑΛ.ΦΑΛΗΡΟΥ 38.82
3. Νάννος Σωτήριος ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ ΣΥΝΔ. 38.22

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ 9 Ιουλ

1. Φλώρος Στυλιανός ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 37.18
2. Γιαταγάνας Κωνσταντίνος ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 35.31
3. Κοντολάτος Θεόδωρος ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 32.79

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ 9 Ιουλ

1. Πετρόπουλος Χρήστος ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 42.21
2. Κατσαφαρόπουλος Χρήστος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 38.61
3. Καμπαφλής Αντ. ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 35.25

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΑΝΔΡΩΝ 9 Ιουλ

1. Παπαγεωργίου Ναπολέων ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ 58.60
2. Μαντζαβάς Αθανάσιος ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 56.84
3. Παππάς Ιωάννης ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 50.82

ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ 4Χ100μ ΑΝΔΡΩΝ 10 Ιουλ

1. Ομάδα ΠΑΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ 46.2
2. Ομάδα ΠΓΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 46.7
3. Ομάδα ΠΓΣΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 46.8

ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

60μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 9 Ιουλ

1. Βάρβογλη Ελισάβετ ΑΕΚ 8.5
2. Μπίσμπα Μαρία ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 8.6
3. Σαριβαξεβάνη Ρούλα ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 9.3

100μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 10 Ιουλ

1. Μπίσμπα Μαρία ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 13.9
2. Βάρβογλή Ελισάβετ ΑΕΚ 14.0
3. Σαμπράκου Ιωάννα ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΑ 14.2

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 9 Ιουλ

1. Μπίσμπα Μαρία ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 4.96
2. Βάρβογλη Ελισάβετ ΑΕΚ 4.78
3. Σαμπράκου Ιωάννα ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΑ 4.49

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 10 Ιουλ

1. Στεργίου Γεωργία ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ 9.49
2. Τερζοπούλου Μαρία ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΑ 9.16
3. Σαριβαξεβάνη Ρούλα ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 8.39

ΛΑΪΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΚΡΗΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ

 

ΔΡΟΜΟΣ 100μ ΚΡΗΤΩΝ 10 Ιουλ

1. Κυδωνάκης Γ. 5ης ΜΕΡΑΡΧΙΑΣ 12.0
2. Σπίρτζης Γεώργιος 5ης ΜΕΡΑΡΧΙΑΣ 12.1
3. Σφακιανάκης Εμμανουήλ ΧΑΝΙΩΝ 12.4

ΔΡΟΜΟΣ 1000μ ΚΡΗΤΩΝ 9 Ιουλ

1. Αντικάκης Κωνσταντίνος 5ης ΜΕΡΑΡΧΙΑΣ 2.55.5
2. Δαπόντας Ευστράτιος ΧΑΝΙΩΝ 2.57.0
3. Διακάκης Αθανάσιος ΧΑΝΙΩΝ 3.19.0

ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΚΡΗΤΩΝ 9 Ιουλ

1. Καραδάκης Κωνσταντίνος ΤΑΛΩΣ ΧΑΝΙΩΝ 12.65
2. Στεφανάκης Εμμανουήλ ΤΑΛΩΣ ΧΑΝΙΩΝ 12.52
3. Ελευθερίου Ιωάννης ΧΑΝΙΩΝ 12.42

ΛΙΘΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΜΕΤΑΞΥ ΚΡΗΤΩΝ 9 Ιουλ

1. Κασσανδράκης Ευθύμιος ΡΕΘΥΜΝΟΥ 13.18
2. Σαριδάκης Κωνσταντίνος ΧΑΝΙΩΝ 10.00

ΚΡΗΤΙΚΟ ΒΟΛΙ ΑΝΔΡΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΚΡΗΤΩΝ 10 Ιουλ

1. Κατάκης Μιχαήλ 5ης ΜΕΡΑΡΧΙΑΣ 12.35
2. Σηφάκης Γεώργιος ΡΕΘΥΜΝΟΥ 11.93
3. Καλαϊτζάκης Παναγιώτης ΤΑΛΩΣ ΧΑΝΙΩΝ 11.61

ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΚΡΗΤΩΝ 10 Ιουλ

1. Μαυράκης Δημήτριος ΡΕΘΥΜΝΟΥ –
2. Καρατζόγλου Δημήτριος ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ –

 

Αποτελέσματα από ΔΕΛΤΙΟ ΣΕΓΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 1938 και από τις εφημερίδες ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ της Παρασκευής 8 του Σαββάτου 9, της Κυριακής 10 και της Τρίτη 12 Ιουλίου 1938 (Βιβλιοθήκη της Βουλής).
Η Φωτογραφία από την εφημερίδα ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ της Τρίτης 12 Ιουλίου από την Παρέλαση και την Παράταξη των αθλητών στα Γ’Βενιζέλεια του 1938

 

 

Από αρχείο Χριστόφορου Ανδρουλιδάκη.

Top