You are here
Home > Βενιζέλεια Ιστορικό > Βενιζέλεια 1948

Βενιζέλεια 1948



 

Ε΄ Βενιζέλεια 1948 ΧΑΝΙΑ

ΕΣ ΧΑΝΙΩΝ (ΕΛΕΝΑΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ) – Σάββατο 29 – Κυριακή 30 Μαΐου 1948

 

Για τον δεύτερο χρόνο αναβίωσης των Βενιζελείων διαβάζουμε από την εφημερίδα Εμπρός της πρώτης Ιουνίου 1948.

Εις το στάδιον των Χανίων διεξήχθησαν το Σάββατο 29 και την Κυριακή 30 Μαίου με τον συνήθη πανηγυρικό τόνο οι ετήσιοι αγώνες εις μνήμην του εκλιπόντος Εθνάρχου. Τους αγώνες παρακολούθησε πλήθος κόσμου, ο κ.σοφοκλής Βενιζέλος και οι κ.κ. υπουργοί Βουρδουμπάς (Παιδείας) , Νικολαϊδης (Δημοσίων Έργων) , Ορφανίδης (Υγιεινής) και Μπιράκης (ΤΤΤ). Από τα μέσα της εβδομάδας εφτασαν στα Χανιά ο διευθυντήε της Ακαδημίας Σωματικής Αγωγής Γ.Ζομπανάκης, ο Γενικός Γραμματέας του ΣΕΓΑΣ Δ.Ξηρουχάκης, και ο Γ.Βήχος Γενικός Γραμματέας της ΣΚΟΕ οιοποίοι με συννενόηση με τις τοπικές αρχές κατέστρωσαν το πρόγραμμα των αγώνων. Το υπουργείο παιδείας διέθεσε σημαντικές πιστώσεις και απέστειλε τα απαραίτητα αθλητικά έπαθλα.

Ατμοπλοϊκώς έφτασαν 40 περίπου αθλητές για να μετάσχουν των αγώνων αθλητικών και σκοπευτικών. Η Γυμναστική Ακαδημία δεν έγινε δυνατόν να μετέχει των αγώνων την χρονιά αυτή όπως και πλειάδα Ελλήνων και Κυπρίων Πρωταθλητών λόγω των Διεθνών Αγώνων της Κωνσταντινούπολης.

 

Από τα αγωνίσματα του στίβου την καλύτερη επίδοση επέτυχε ο Κρητικός Μάντζος στο τριπλούν με 13.87μ.

 

Τα αποτελέσματα έχουν ως ακολούθως:

Δρόμος 100μ ανδρών

  1. Βενετικίδης ΠΑΟ 11.3
  2. Απετιάν 12.0
  3. Βάζας Κύπρος 12.4

 

Δρόμος 1000μ Κρητικών

  1. Γουνάκης Στ. 2.54.2
  2. Κουμής 2.57.7
  3. Λίβας 2.59.9

 

Σφαιροβολία Ανδρών

  1. Νάνος Πειραικ. 13.56
  2. Βροντίτσης ΠΑΟ 13.09
  3. Παππάς 12.45

 

Άλμα επί κοντώ Ανδρών

  1. Πρωτοψάλτης 3.50
  2. Κ.Παπούλιας ΕΓΣ 3.20
  3. Αργυριάδης 3.20

 

Δρόμος 5000μ Ανδρών

  1. Σαπουντζόγλου 16.59.8
  2. Μερτζιώτης 17.15.0
  3. Γιαρίμογλου ΑΕΚ

 

Δρόμος 100μ Εφήβων

  1. Κουνούπας 12.5
  2. Μαρινάκης
  3. Βαρδάκης

 

Δρόμος 800μ Ανδρών

  1. Παλαβράκης Πανιων. 2.09.0
  2. Ανδριώτης Πανιων. 2.10.4
  3. Κουμής Ατλ.Χαν 2.16.6

 

Σκυταλοδρομία 4Χ100μ εφήβων

  1. Γυμνάσιον Ρεθύμνου. 51.1
  2. Γυμνάσιον Ιεράπετρας 51.9
  3. Γυμνάσιον Χανίων 53.2

 

Άλμα τριπλούν (μεταξύ Κρητών)

  1. Μάντζος 13.87
  2. Βαρδάκης Κ.
  3. Λιοδάκης Μαρκος

 

Άλμα εις μήκος Εφήβων

  1. Λιοδάκης Μαρκος
  2. Δημητριάδης
  3. Μουτσάκης

 

ΚΡΗΤΙΚΟ ΒΟΛΙ ΑΝΔΡΩΝ 30 Μαϊ

  1. Τραϊτόρος ΧΑΝΙΩΝ 12.95
  2. Καλαϊτζάκης ΧΑΝΙΩΝ 12.65
  3. Τσαπάκης ΧΑΝΙΩΝ

 

80μ Γυναικών (Κρησσών)

  1. Δραμπουκάκη Γεωργ. 12.2
  2. Σταφυλαράκη
  3. Κυριακοπούλου

 

400μ Ανδρών 30 Μαϊ

  1. Παλαβράκης  ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 56.2
  2. Αλεξανδράκης ΧΑΝΙΩΝ 64.2
  3. Κατσούλης ΝΕΑΠΟΛΗΣ

 

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΑΝΔΡΩΝ 30 Μαϊ

  1. Παπαγιαννόπουλος ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ 1.75
  2. Κουβατσέας Χ. ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 1.70
  3. Κασαλιάς Χρ. ΠΑΝΙΩΝΟΣ ΓΣΣ 1.65

 

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΕΦΗΒΩΝ 30 Μαϊ

  1. Πολογεώργης Ι. ΧΑΝΙΩΝ 1.55
  2. Μαντζουράκης Γ. ΡΕΘΥΜΝΟΥ
  3. Λέκκας Α. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

 

ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΑΝΔΡΩΝ (10.500μ)  (10.500μ) 30 Μαϊ

  1. Βαμβακούσης ΠΕΙΡΑΪΚΟΥ ΣΥΝΔ 40.11.5
  2. Γιαρίμογλου ΑΕΚ 40.55.5
  3. Μερτζιώτης 41.45.0

 

ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΚΡΗΤΩΝ 30 Μαϊ

  1. Τρι;νταφύλλου ΡΕΘΥΜΝΟΥ 42.03.0
  2. Γεωργιου ΧΑΝΙΩΝ 42.26
  3. Μαυράκης

 

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ 30 Μαϊ

  1. Νάνος Στ. ΠΕΙΡΑΪΚΟΥ ΣΥΝΔ 39.01
  2. Χρόνης ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 37.11
  3. Μιγάδης Ι. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ

 

1500μ ΑΝΔΡΩΝ 30 Μαϊ

  1. Ανδριώτης Χ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 4.26.7
  2. Σαπουντζόγλου 4.28.6
  3. Γουνάκης Στ. 4.34.0

 

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ 30 ΜΑϊ

  1. Βενετικίδης Α. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΠΣ ΑΟ 6.38
  2. Κασαλιάς Χρήστος ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ   6.00
  3. Ευαγγελινός

 

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΑΝΔΡΩΝ 30 Μαϊ

  1. Μαντζαβάς Ανδρ. ΡΕΘΥΜΝΟΥ   48.90
  2. Α.Παππάς ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ 47.62
  3. Καλαϊτζάκης ΧΑΝΙΩΝ 43.40

 

Κρητικό Βόλι Εφήβων

  1. Βροντάκης 13.34
  2. Παπαδάκης 13.23
  3. Λέκκας

 

100μ Κρητών  Κυριακή 30 Μαϊου

  1. Κουνούπας  (ΡΕΘΥΜΝΟΥ) 12.0
  2. Μάντζιος Χ. (ΧΑΝΙΩΝ) 12.1
  3. Χαριτάκης (ΚΒΕ) 12.1

 

300μ Εφήβων 30 Μαϊ

  1. Σουριάς ΝΕΑΠΟΛΗΣ 40.0
  2. Μουσιγάκης ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
  3. Κουμής ΧΑΝΙΩΝ

 

ΛΙΘΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ 30 Μαϊ

  1. Βροντουλάκης ΧΑΝΙΩΝ 17.70
  2. Σπυριδάκης ΧΑΝΙΩΝ 17.02

 

4Χ100μ ΑΝΔΡΩΝ 30 Μαϊ

  1. Ομάδα Πανιωνίου ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 47.2
  2. Μικτή Ομάδα ΑΘΗΝΩΝ
  3. Γυμνάσιο ΡΕΘΥΜΝΗΣ

 

4Χ75μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 30 Μαϊ

  1. Ομάδα ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΧΑΝΙΩΝ 45.7
  2. Ομάδα Γυμνασίου Ρεθύμνης

 

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 30 Μαϊ

  1. Δραμπουκάκη Γεωργία ΧΑΝΙΩΝ 4.41
  2. Σταφυλαράκη Ελ. ΧΑΝΙΩΝ
  3. Χαλκιαδάκη ΧΑΝΙΩΝ

 

Το χαρακτηριστικό της χρονιάς ήταν ότι για πρώτη φορά διεξήχθησαν με επιτυχία σκοπευτικά αγωνίσματα.

Τα τεχνικά αποτελέσματα, Σκοποβολή 200μ πολεμικού τυφεκίου πρηνηδόν: Ζωγραφάκης 149, Φουράκης 144, Ν.Ζωγραφάκης 143.

Ταχεία βολή πολεμικού τυφεκίου εντός ενός λεπτού: 1ος Χρυσάφης εννέα βολές 61 επιτυχίες, 2ος Μπανάκης επτά βολές 49 επιτυχίες, 3ος Χατζάκης (υπολοχαγός)

 

Σχολικόν Τυφέκιον από 50μ πρηνηδόν

  1. Χρήστου 177
  2. Σκολαρίκος 151

 

Σχολικόν τυφέκιον γυναικών ορθίως

  1. Σαριάνου 172
  2. Χαρογιάννη 162

 

Στρατιωτικό περίστροφο

  1. Καραγιάννης 58
  2. Χρυσάφης 54

 

Μετά τους αγώνες απενεμήθησαν τα έπαθλα στους νικητές ενώ επενεμήθ και έπαθλο στις Κρητικές ομάδες που πρώτευσαν στην βαθμολογία. 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ : Τάλως 35β, Κερυνός Ρεθύμνης 32β, Ιωνία Χανίων 20β, Ατρόμητος Ηρακλείου 15β, ΑΕ Χανίων 12β, Εργοτέλης Ρεθ. 7β, Ατλαντίς Χανίων 5β, Θύελλα Ρεθύμνης 1β.

Κατά την διάρκεια των αγώνων ο γνωστός φίλαθλος Κύπριος Νίκος Λανίτης απύθηνε θερμό χαιρετισμό εκ μέρους της Κύπρου.

Το βράδυ έγινε λαμπαδηφορία εκ μέρους της Φιλελεύθερης Νεολαίας Χανίων

 

Από αρχείο Χριστόφορου Ανδρουλιδάκη.

Top